27 Kasım 2008 Perşembe

Öğretmenler Günü Trabzon Lisesi'nde de Coşkuyla Kutlandı...

Öğretmenler, geleceğimizin mimarları… Atatürk’ün gençlere armağan ettiği cumhuriyetin aziz koruyucuları öğretmenler… Onları bir günde mutlu etmek, haklarını teslim etmek ne mümkün... Fakat sembolik de olsa her yıl 24 Kasım günü bütün yurtta Öğretmenler Günü kutlanıyor. Öğretmenlik mesleğinin önemi şiirlerle, konuşmalarla ifade ediliyor.

24 Kasım Öğretmenler Günü bu yıl da bütün yurtta kutlandı. Bu anlamlı günle ilgili olarak Trabzon Lisesi Konferans Salonu’nda da anlamlı bir tören ve müzik ziyafeti gerçekleştirildi. Öğretmenlere karanfiller dağıtıldı. 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Trabzon Lisesi Konferans Salonu’nda düzenlenen programa Trabzon Valisi Nuri Okutan, Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Yüksel Sönmez, Milli Eğitim İl Müdürü Selim Yavuz Sandıkçı, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Vali Okutan, “Şüphesiz bütün meslekler önemlidir ama mesleklerin anası olan öğretmenlik mesleği hepsinden daha önemlidir. Çünkü öğretmen, üstlendiği görev itibarıyla toplumun mimarıdır. Türkiye önümüzdeki dönem hem bölgesine hem de dünya barışına katkı sağlama açısından önemli bir görev üstlenecek konumdadır. Bu açıdan bakıldığında en önemli görev siz öğretmenlerimize düşecektir. Öğretmenlik, geleceği inşa eden bir meslek grubudur. Bu sebeple öğretmenler geleceğin Türkiye’sini kuracak olan nesilleri yetiştirecek kişilerdir” dedi.

Bu programın ardından Trabzon Lisesi Okul Aile Birliği tarafından Trabzon Lisesi Öğretmenleri için Öğretmenler Günü’ne özel bir program düzenlendi. Bütün öğretmenlerin hazır bulunduğu programda öğretmenlere etli pilav, ayran ve meyve ikramı yapıldı. Yemekten sonra Trabzon Lisesi Müdürü Ömer Eyüboğlu, günün anlam ve önemiyle ilgili kısa bir konuşma yaptı. Konuşmasında Trabzon Lisesi’nin büyüklüğünün altını çizdi.

Daha sonra; Trabzon Lisesi’nde görev yapmış, okulun Anadolu statüsüne dönüştürülmesi nedeniyle okuldan ayrılmış, emekli olmuş eski öğretmenlere plaket ve hizmet onur belgeleri Okul Müdürü Ömer Eyüboğlu ve diğer davetliler tarafından takdim edildi. Bazı öğretmeler kısa konuşmalar yaparak eski günleri yâd ettiler. Bazı öğretmenlerin gözleri doldu. Söz alan herkes Trabzon Lisesi’nin tarihî konumundan ve büyüklüğünden bahsetti. Daha sonra güne özel yaptırılan pasta kesilerek öğretmenlere ikram edildi. Keyif çayları içildi, sohbetler edildi, hatıralar tazelendi, öğrenciler tarafından öğretmenlere mini bir konser verildi. Bu anlamlı gün öğretmenleri bir araya getirerek mutluluk kareleri oluşmasına vesile oldu.

Öğretmenler Günü’nün akşamı Trabzon Lisesi Öğretmenleri KTÜ Sahil Tesislerinde bir araya gelerek hep beraber akşam yemeği yediler. Daha sonra müzik eşliğinde doyasıya eğlenen öğretmenler, üzerlerinde biriken yorgunluğu da böylece attılar.

Hiç yorum yok: